S Ceausescem na lovu (kniha)

Kód: KN01
350 Kč
Skladem

Ve více než třísetstránkové knize jsou popisovány některé z lovů bývalého rumunského prezidenta Nikolae Ceausesca.  Text je doplněn množstvím fotografií z lovů medvědů, kamzíků, jelenů či divočáků. Kniha je vytištěna na kvalitním křídovém papíru.

Vyjímečný výtisk s podpisem autora!!!

Detailní informace

Detailní popis produktu

       

Vasile Crisan

Poutavý příběh mladého inženýra Vasile Crisana zavádí čtenáře do Rumunských lesů, plných divoké zvěře, loveckých ambicí a riskantních životních okamžiků, které se mohly stát pouze v době „zlatých časů“ obávaného diktátora Nicolae Ceausesca.

Tento napínavý autentický příběh se nesnaží zastírat, ani nijak dramatizovat skutečná fakta, naopak je naplněn někdy až neuvěřitelnými událostmi, které autor postupně odhaluje jako krutou vzpomínku, na kterou by však byla škoda zapomenout.

Kniha dokumentuje krvelačnost a krutost moci, jenž si svou daň vybírá v podobě nadvlády nad přírodními zákonitostmi. Autorovy paměti začínají především v podobě pracovního údělu a pomalu se mění ve velkou životní výzvu při setkání s nadvládou moci. Nadměrně soutěživý Ceausescu vkládal své ambice do snahy zastřelit ty největší úlovky, nejmohutnější medvědy, nejstatnější jeleny a veškerá lovecká etika v tu chvíli zůstala v zapomnění vůle lovce. Mnohdy dramatický příběh jednoho obávaného diktátora v lesích Rumunska, však sebou nese i určité indicie komičnosti lovecké marnivosti.

Najednou se mně Ceausescu zeptal: Řekni nám, co že jsme dneska ulovili? Vytáhl jsem notýsek a uvedl: „Vy jste ulovil padesát čtyři bažantů a soudruh předseda Maurer dvacet devět bažantů“. Velmi spokojený Ceausescu se smál a zakaboněný Maurer řekl: „No bravo Nicu! Ukázal na nás, „týden hledali nejlepší místo, kam by tě postavili. A ani s tím ses nespokojil: ustřeloval jsi nám bažanty, kteří letěli ke mně nebo k Feneserovi. Ty Nicu! Kde k čertu ještě hledat spravedlnost, když ani v lese ji nenajdeš! A tak se rozešli. Každý nastoupil do svého auta a jel si po svém. “

Kniha je zajímavým vhledem do diplomatických vztahů za železnou oponou, ale zároveň nechybí vášeň lovecké záliby a hierarchie přírodní a státní moci. Příjemným doplňkem skutečného příběhu, jsou mnohé dosud nepublikované fotografie, dokreslující atmosféru myslivosti ve vysokých úřadech Rumunské vlády.

Přestože historický konec celého příběhu je znám již před započetím četby, kdy se sám „lovec stal lovnou zvěří“, doporučujeme nahlédnout do lokality a mentality Rumunského národa za dob naštěstí dávno minulých, která byla po dlouhou dobu skryta před pohledem běžného povědomí.

 

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
M Avatar autora | 23.5.2021
Úžasná kniha se spoustou fotek, které zachycují to, co už asi nikdo neuloví.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: